top of page

Co je in-line alpine slalom

Inline Alpine slalom původně vznikl jako příprava na sjezdové lyžování. Základem bylo získat dobrou stabilitu a dynamiku pro zimní závody ve slalomu. Lyže jsme vyměnili za kolečkové brusle, místo vrtání do sněhu jsme použili ocelové podstavce a celkově sníh za asfaltové povrchy veřejných komunikací.

 

Postupně jsme začali organizovat různé soutěže a závody. Průkopníkem byl například Lyžařský klub Jirkov, který uspořádal první závody již v roce 2001, nejdříve v kuželech a od roku 2003 už ve slalomových tyčích. Ale závodilo a závodí se i jinde v republice, např. v Kralupech nad Vltavou, Turnově, Němčičkách, Březně u Chomutova, Vysoké Peci, Meziboří a dalších. Mezi nejpilnější v rozvoji tohoto sportu patřili v Evropě alpské země jako Itálie, Rakousko, Švýcarsko, ale nejpopulárnější je tento sport stále především v Německu. Posledních letech se připojilo výrazně Polsko, Slovensko, Slovinsko, Lotyšsko, Srbsko a Španělsko. V dnešní době se náš sport rozšířil do celého světa a v zámořských státech je stále více oblíbený například v Japonsku.

Postupem času se však styl inline slalomu začal odlišovat od zimní obdoby, a tak vznikla asociace Czech inline alpine (dále jen CILA), které začala působit v roce 2005. Od roku založení prošla CILA mnoha lety zkušeností, které se aplikovaly jak při tréninku, tak při pořádání jednotlivých závodů.

 

Dnes CILA sdružuje oddíly a závodníky z celé republiky, členská základna se pohybuje v rozsahu okolo 120 členů od těch nejmladších, až po kategorii masters. Řada z nich jsou stále aktivní závodníci v alpském lyžování. Postupem času se ale stále více závodníků specializuje pouze na inline slalom, avšak spolupráci se Svazem lyžařů jsme neukončili. 

Spolek CILA již dlouhá léta spolupracuje s mezinárodní federací kolečkového bruslení (WORLD SKATE), do které byla v roce 2013 začleněna. Dalšími našimi kooperátory je mezinárodní asociace pro inline slalom WORLD SKATE - RAD, která zaštítila celý seriál závodů vedený jako Světový pohár. CILA je také součástí České Unie Kolečkových Sportů (ČUKS).

 

Díky těmto federacím se náš sport dostal do povědomí veřejnosti a vzbudil vyšší zájem. V roce 2017 se inline alpine slalom prezentoval na World Roller Games v čínském Nanjingu, kde český tým získal stříbrnou medaili v soutěži družstev.  Nyní má i náš sport, jako spousta ostatních čekajících, šanci na zařazení do programu letních Olympijských her.

bottom of page